ad> Ефраим Зуроф: Европа не сме Хрватима да опрости „Олују“ Пређи на главни садржај

Ефраим Зуроф: Европа не сме Хрватима да опрости „Олују“

Директор Центра „Симон Визентал“ у Јерусалиму за “Новости”: Морате се борити за своја права и земљу. Израелска делегација у Книну нема везе са војном сарадњом
Анте Павелић био је један од највећих масовних убица Другог светског рата, а Степинац је био његов духовни саветник. У Јасеновцу је у време НДХ почињен геноцид над Србима и Јеврејима, у ратној операцији „Олуја“ 1995. године из Хрватске протерано 250.000 Срба, а данашња Хрватска настоји да Степинца промовише у свеца, док етничко чишћење слави као победу уз усташке песме. Лука Модрић је, можда, заиста био најбољи играч последњег Светског првенства у фудбалу, али је због позивања Томпсона да пева, заслужио црвени картон.
Овако, бескомпромисно, у интервјуу за „Новости“, говори др Ефраим Зуроф (70), неуморни ловац на нацисте и директор Центра „Симон Визентал“ у Јерусалиму. Последња оштра примедба овог израелског историчара америчког порекла односи се на учешће делегације Израела на недавној „прослави“ годишњице „Олује.
– Није добра порука када авиони ваздухопловства израелских снага учествују на догађају из прошлости у којем су протеране стотине хиљада људи из својих домова. Не треба да будемо на тај начин укључени у такву политику на Балкану, поготово имајући на уму да до ове године ниједна страна влада није узимала учешће на тим догађајима у Хрватској.
* Може ли се сматрати довољним и искреним објашњење званичног Тел Авива да су израелски авиони летели у оквиру споразума о војној сарадњи Израела и Хрватске?
– Немам никаквих сазнања о таквим споразумима о „војној сарадњи“ или „стратешкој сарадњи“ између Израела и Хрватске. Знам само да постоји договор о продаји 12 авиона Ф-16 Хрватској. Не могу да верујем, нити да прихватим да учешће на обележавању операције „Олуја“ има везе са војном и стратешком сарадњом и, нити би то требало да има везе.
* Уз представнике Израела, и делегација САД присуствовала је прослави „Олује“. Да ли је то сигнал да се Европа и свет спремају да опросте Хрватској „Олују“?
– У овом тренутку то тако изгледа. Али надам се да се то ипак неће догодити. Не би ни требало, нити смело да се догоди.
* Да ли би израелско присуство на годишњици „Олује“ могло да наруши добре односе Србије и Израела?
– Надам се да неће.

* Како је могуће да у 21. веку у неким земљама Европе, попут Хрватске која је и чланица ЕУ, још постоје људи који се диве усташким злочинима?
– То је питање за актуелне хрватске лидере, а посебно председницу Колинду Грабар Китаровић. Многи људи у Хрватској су недвосмислено антифашисти али проблем је што и даље има много Хрвата који позитивно гледају на усташтво.
* Данас, када се решава судбина КиМ, „српског Јерусалима“, Срби се неретко присете чувеног јеврејског поздрава током 2.000 година изгнанства: „Догодине у Јеруслаиму“…?
– Вера и лојалност нацији су веома важни, али то само по себи није довољно за опстанак и достизање циља. Нација мора бити вољна да се бори за своја права, земљу, традицију и опстанак.
* Од којих држава и влада добијате подршку у мисији процесуирања оптужених нацистичких ратних злочинаца?
– Једина земља која још напорно ради на кривичном гоњењу нацистичких ратних злочинаца је Немачка.
* У којим државама се и данас крију нацистички злочинци из Другог светског рата?
– Пре свега, у Немачкој и Аустрији.
* Критиковали сте Аустрију због благог односа према злочинцима. Очекујете ли да аустријски парламент усвоји закон којим би се окупљенима на комеморацији у Блајбургу забранили усташки симболи?
– Надам се да ће Аустријанци заиста то учинити, али морамо још много и напорно да радимо на овом питању.
* Из Београда је 2008. у Стокхолм упућена кандидатура с вашим именом за Нобелову награду за мир, а исте године сте постали и почасни грађанин града Новог Сада. Колико вам значи популарност у Србији?
– Веома сам захвалан на подршци коју имам у Србији.
О ЈАСЕНОВЦУ ТРЕБА СНИМИТИ ФИЛМ
ДР Зуроф указује и на „укорењено игнорисање истине о усташтву у Хрватској“ које се посебно односи на догађаје у логору Јасеновац, о којима остатак света још не зна довољно. Зато саговорник „Новости“ поручује:
– О концентрационом логору Јасеновац треба снимити филм за широке масе, јер људи на Западу нису чак имали прилику ни да много прочитају о догађајима у Јасеновцу у време НДХ. Проблем представља и то што су овај концентрациони логор ослободили југословенски партизани, а не савезнички војници, све жртве биле су из Југославије и већина мемоара преживелих, као и сва истраживања су била тада на српскохрватском, а готово их и нема на енглеском језику. Такође, постоји неслагање између Срба и Хрвата о броју жртава, што људима ван Балкана додатно отежава покушај да спознају обим јасеновачких злочина.
Аутор: Јованка СИМИЋ
Извор: НОВОСТИ

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗИДАЊЕ СКАДРА

Град градила три брата рођена, До три брата, три Мрњавчевића: Једно беше Вукашине краље, Друго бјеше Угљеша војвода, Треће бјеше Мрњавчевић Гојко; Град градили Скадар на Бојани, Град градили три године дана, Три године са триста мајстора; Не могаше темељ подигнути, А камои саградити града: Што мајстори за дан га саграде, То све вила за ноћ обаљује. Кад настала година четврта, Тада виче са планине вила: "Не мучи се, Вукашине краље, Не мучи се и не харчи блага! Не мож, краље, темељ подигнути, А камоли саградити града, Док не нађеш два слична имена, Док ненађеш Стојуи Стојана, А обоје братаи сестрицу, Да зазиђеш кули у темеља: Тако ће се темељ обдржати, И тако ћеш саградити града." Кад то зачу Вукашине краље, Он дозива слугу Десимира: "Десимире, моје чедо драго, Досад си ми био вјерна слуга, А одсаде моје чедо драго! Хватај, сине, коње у хинтове, И понеси шест товара блага; Иди, сине, преко б'јела св'јета, Те ти тражи, сине, Стоју и Стојана, А обоје брата и се...

СРПСКО-МУСЛИМАНСКИ ДОГОВОР ИЗ 1902. ГОДИНЕ

Српски и муслимански представници у Босни и Херцеговини су 1902. године дошли до договора да се заједно супроставе А-У окупационој власти. Текст тог договора гласи: „Срби православне и муслиманске вере обавезују се радити и сав народ позвати да на томе ради да Босна и Херцеговина добију своју самоуправу под врховном власти свога суверена Султана. Кад то буде, народ ће по својој слободној вољи уредити унутрашње стање земље и бирати гувернера наизменице једног муслимана и једног православног Србина. – Аграрно ће се питање решити слободном вољом народа. – Свака ће вера удесити своју самоуправу према духу своје вере слободно и независно од утицаја макар каквих органа иновераца. Ради спречавања верске и народносне пропаганде, имају се протерати са територије Босне и Херцеговине сви агенти једне или друге идеје, као и сви духовни редови Римске цркве, сем фрањеваца. Народни и службени језик је српски, а писмо ћирилица. – Не признаје се право завичајности никоме ко је дошао са окупац...

АМФИЛОХИЈЕ РАДОВИЋ

И кад је било на умору Српство си тражио на извору Замагљени простори очињег вида И Земља више није иста како ћемо? Отвара се Небо а не знамо куда ћемо? *** Иста је река сами вирове доцртавамо дај нам руку кад кренемо да се давимо Памтиће нас јер смо живели у твојој одређености Зато ће живот бити терет јер не смемо бити исти Улепшавао си дане дај да их другима продужимо... *** Таман када смо све ставили на Тебе а увек је најлепше кад бежимо из себе новац је бог који даје све осим спокоја ал ти дајеш разумност снази повратка уздизањем! ал ти дајеш разумност чеканом времену. *** Ако је живот половина недовољна за целину смрти надања смирено остваруј тако нас најбоље дочекуј на врху чекане Његошеве капеле на аманету Светог Петра Цетињског у сјају величине Крста Лазара Косовског као народ Амфилохија Народног  Свесрпког! *** Жика Ракић