ad> Захарова: Тужбу због бомбардовања требало је поднети раније Пређи на главни садржај

Захарова: Тужбу због бомбардовања требало је поднети раније

Срби треба да добију компензацију од НАТО-а због последица бомбардовања 1999. године и коришћења осиромашеног уранијума, тим пре што војници Северноатлантске алијансе те компензације већ добијају, изјавила је званична представница Министарства иностраних послова Русије Марија Захарова уочи повратка из Србије.
Захарова сматра да је требало раније ићи са таквом тужбом и да ће Русија уколико јој се они који подижу тужбу обрате за помоћ размотрити ту молбу. Она је нагласила да треба видети шта се дешава, објаснила је да војници НАТО-а, они који су били стационирани на КиМ, добијају компензације у оним земљама које су извршиле агресију и оценила је да је то „апсурд“ да агресор добије компензацију, а жртве не.
Портпаролка Министарства спољних послова Русије је рекла и да треба обратити пажњу на изјаве званичника са Запада о разним питањима, међу којима су и оне да изражавају забринутост због онога што се дешава у Сирији и оне о наводној употреби хемијског оружја од стране власти те земље. Захарова је оценила да је то све „лепо и дивно“ што су забринути због хуманитарне ситуације на Блиском истоку, али упитала је зашто не скрећу пажњу и на хуманитарну ситуацију у Европи, зашто не признају шта су урадили употребом осиромашеног уранијума и зашто не одговарају због тога.
Коментаришући санкције које су САД увеле Русији, она је саопштила да је Крим само изговор за то.
„Радиће се на увођењу реципрочних санкција. То није наш избор, нисмо ми покренули рат санкцијама, увек смо полазили од тога да су једностране санкције незаконите, али видимо какву политику Вашингтон спроводи према Русији и другим државама“, рекла је она новинарима.
„Та идеја или теза, коју многи наводе на Западу, да су санкције Русији уведене због Крима, видимо да је апсолутно неистинита“, нагласила је Захарова.
Она је подсетила да су САД увеле санкције и против других држава — Турске, Кине, Ирана, а да против ЕУ води трговински рат.
„Зато су све те приче о томе да је све почело због Крима неистините. Био је потребан повод и он је нађен“, рекла је Захарова.
***
Спутњик

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗИДАЊЕ СКАДРА

Град градила три брата рођена, До три брата, три Мрњавчевића: Једно беше Вукашине краље, Друго бјеше Угљеша војвода, Треће бјеше Мрњавчевић Гојко; Град градили Скадар на Бојани, Град градили три године дана, Три године са триста мајстора; Не могаше темељ подигнути, А камои саградити града: Што мајстори за дан га саграде, То све вила за ноћ обаљује. Кад настала година четврта, Тада виче са планине вила: "Не мучи се, Вукашине краље, Не мучи се и не харчи блага! Не мож, краље, темељ подигнути, А камоли саградити града, Док не нађеш два слична имена, Док ненађеш Стојуи Стојана, А обоје братаи сестрицу, Да зазиђеш кули у темеља: Тако ће се темељ обдржати, И тако ћеш саградити града." Кад то зачу Вукашине краље, Он дозива слугу Десимира: "Десимире, моје чедо драго, Досад си ми био вјерна слуга, А одсаде моје чедо драго! Хватај, сине, коње у хинтове, И понеси шест товара блага; Иди, сине, преко б'јела св'јета, Те ти тражи, сине, Стоју и Стојана, А обоје брата и се...

СРПСКО-МУСЛИМАНСКИ ДОГОВОР ИЗ 1902. ГОДИНЕ

Српски и муслимански представници у Босни и Херцеговини су 1902. године дошли до договора да се заједно супроставе А-У окупационој власти. Текст тог договора гласи: „Срби православне и муслиманске вере обавезују се радити и сав народ позвати да на томе ради да Босна и Херцеговина добију своју самоуправу под врховном власти свога суверена Султана. Кад то буде, народ ће по својој слободној вољи уредити унутрашње стање земље и бирати гувернера наизменице једног муслимана и једног православног Србина. – Аграрно ће се питање решити слободном вољом народа. – Свака ће вера удесити своју самоуправу према духу своје вере слободно и независно од утицаја макар каквих органа иновераца. Ради спречавања верске и народносне пропаганде, имају се протерати са територије Босне и Херцеговине сви агенти једне или друге идеје, као и сви духовни редови Римске цркве, сем фрањеваца. Народни и службени језик је српски, а писмо ћирилица. – Не признаје се право завичајности никоме ко је дошао са окупац...

АМФИЛОХИЈЕ РАДОВИЋ

И кад је било на умору Српство си тражио на извору Замагљени простори очињег вида И Земља више није иста како ћемо? Отвара се Небо а не знамо куда ћемо? *** Иста је река сами вирове доцртавамо дај нам руку кад кренемо да се давимо Памтиће нас јер смо живели у твојој одређености Зато ће живот бити терет јер не смемо бити исти Улепшавао си дане дај да их другима продужимо... *** Таман када смо све ставили на Тебе а увек је најлепше кад бежимо из себе новац је бог који даје све осим спокоја ал ти дајеш разумност снази повратка уздизањем! ал ти дајеш разумност чеканом времену. *** Ако је живот половина недовољна за целину смрти надања смирено остваруј тако нас најбоље дочекуј на врху чекане Његошеве капеле на аманету Светог Петра Цетињског у сјају величине Крста Лазара Косовског као народ Амфилохија Народног  Свесрпког! *** Жика Ракић