ad> Жена Косова Пређи на главни садржај

Жена Косова


Обавијена у црном, јецала је. Погрбљена од бола и туге, савијена до земље од јада који ју је задесио гутала је своје сузе, једну по једну, кап по кап, а јаке као водопади.
Остала је сама...без ичега... Друштво јој 13 година једино туга прави. Лице окамењено, без трага видљивог осмеха...пропало, изнемогло, измучено. Оличење пропасти и раздобља протеклих година. Свака бора на њеном лицу означава по једну бол... Ах, колико их је само много! У њеним очима прозрачи давно изгубљена срећа, радост...извире једино у давним сећањима. Одавно је заборавила шта је живот... Изгубила га је пре 13 година, оног дана када је изгубила све своје, своје мало чедо... све своје драго... Тог дана се угасила и последња звезда која је издалека сијала за њу... Од тада је мрак својим црним крилима обавио њену душу, друштво јој праве једино сузе и јецаји, њени верни пријатељи. Од тада се сваког јутра буди са надом да ће своје мило угледати крај себе. Дочека је само бол и хладноћа - бол дуга и оштра као ивица одваљених ледњака. Жали над својом судбином тако лоше записаном у неким невидљивим редовима. На својој души је је осетила тежину невино изгубљеног, у неповрат однешено, заувек невраћено, од жеље изгорено... Од крхе и нежне постала је огорчена на све што зрачи лепотом живота. Нема снове, нестали су, у њеном животу кошмари су преузели главну улогу. Толико је осмеха потиснуто, толико задовољних уздаха украдено... Никада се она неће вратити на старо, а за боље нема воље. Толико је дубоких рана направљено... тако јако боле, а још јаче крваре. Жељно прижељкује дан када ће нестати... када ће њеним доласком престати све њене муке. Отићиће на неком бољем месту где ће дочекати поновни сусрет са својим вољеним, где ће све звезде сијати само за њих и где ће заједно дочекати свој вечни живот.
Она верује у то и једино јој надање даје снагу за сваки следећи уздах... Стпљиво чека да тај дан дође... То ће бити онај последњи дан, а опет је то дан када ће она поново почети да живи.
(осврт на навршених 13 година од убиства двоје и рањавања четворо српске деце у Гораждевцу)

Сандра Ђокић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗИДАЊЕ СКАДРА

Град градила три брата рођена, До три брата, три Мрњавчевића: Једно беше Вукашине краље, Друго бјеше Угљеша војвода, Треће бјеше Мрњавчевић Гојко; Град градили Скадар на Бојани, Град градили три године дана, Три године са триста мајстора; Не могаше темељ подигнути, А камои саградити града: Што мајстори за дан га саграде, То све вила за ноћ обаљује. Кад настала година четврта, Тада виче са планине вила: "Не мучи се, Вукашине краље, Не мучи се и не харчи блага! Не мож, краље, темељ подигнути, А камоли саградити града, Док не нађеш два слична имена, Док ненађеш Стојуи Стојана, А обоје братаи сестрицу, Да зазиђеш кули у темеља: Тако ће се темељ обдржати, И тако ћеш саградити града." Кад то зачу Вукашине краље, Он дозива слугу Десимира: "Десимире, моје чедо драго, Досад си ми био вјерна слуга, А одсаде моје чедо драго! Хватај, сине, коње у хинтове, И понеси шест товара блага; Иди, сине, преко б'јела св'јета, Те ти тражи, сине, Стоју и Стојана, А обоје брата и се...

СРПСКО-МУСЛИМАНСКИ ДОГОВОР ИЗ 1902. ГОДИНЕ

Српски и муслимански представници у Босни и Херцеговини су 1902. године дошли до договора да се заједно супроставе А-У окупационој власти. Текст тог договора гласи: „Срби православне и муслиманске вере обавезују се радити и сав народ позвати да на томе ради да Босна и Херцеговина добију своју самоуправу под врховном власти свога суверена Султана. Кад то буде, народ ће по својој слободној вољи уредити унутрашње стање земље и бирати гувернера наизменице једног муслимана и једног православног Србина. – Аграрно ће се питање решити слободном вољом народа. – Свака ће вера удесити своју самоуправу према духу своје вере слободно и независно од утицаја макар каквих органа иновераца. Ради спречавања верске и народносне пропаганде, имају се протерати са територије Босне и Херцеговине сви агенти једне или друге идеје, као и сви духовни редови Римске цркве, сем фрањеваца. Народни и службени језик је српски, а писмо ћирилица. – Не признаје се право завичајности никоме ко је дошао са окупац...

АМФИЛОХИЈЕ РАДОВИЋ

И кад је било на умору Српство си тражио на извору Замагљени простори очињег вида И Земља више није иста како ћемо? Отвара се Небо а не знамо куда ћемо? *** Иста је река сами вирове доцртавамо дај нам руку кад кренемо да се давимо Памтиће нас јер смо живели у твојој одређености Зато ће живот бити терет јер не смемо бити исти Улепшавао си дане дај да их другима продужимо... *** Таман када смо све ставили на Тебе а увек је најлепше кад бежимо из себе новац је бог који даје све осим спокоја ал ти дајеш разумност снази повратка уздизањем! ал ти дајеш разумност чеканом времену. *** Ако је живот половина недовољна за целину смрти надања смирено остваруј тако нас најбоље дочекуј на врху чекане Његошеве капеле на аманету Светог Петра Цетињског у сјају величине Крста Лазара Косовског као народ Амфилохија Народног  Свесрпког! *** Жика Ракић