ad> Војислав Девић народу саградио храм Пређи на главни садржај

Војислав Девић народу саградио храм

Прву цркву СПЦ која је у Зрењанину подигнута након два века освештао је српски патријарх господин Иринеј


Зрењанин – У средишњем банатском граду јуче је обављен црквени обред у коме је освећен новоизграђени храм Светог оца Николаја. Архијерејску литургију и освећење храма, у насељу Зелено поље, предводио је патријарх СПЦ Иринеј с владиком банатским Никанором, као домаћином, и осталим епископима и свештенством. Посебно је занимљиво да нема писаних трагова да је један поглавар наше цркве икада боравио у граду на Бегеју.
Патријарх Иринеј је до храма стигао фијакером, што приличи банатским обичајима, а у њему су још били владика Никанор и ктиторка храма, као и градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић.
После освећења храма патријарх је посетио градску кућу.
Храм Светог оца Николаја у Зрењанину је задужбина преминулог архитекте, рођеног Зрењанинца, који је живео и радио у Минхену, у Немачкој, и прва је грађевина СПЦ подигнута у граду након два века. Почео је да се гради 2015. године, а посвећен је Светом Николају Мириклијском Чудотворцу, крсној слави породице Девић, која се обележава 19. децембра. Замисао задужбинара била је да храм сагради на корист народу и православним верницима града Зрењанина, али га је прерана смрт омела у остварењу те жеље. Храм је саградила породица, уз подршку Града Зрењанина и српске православне Епархије банатске. Да се испуни синовљева последња жеља допринела је 95-годишња Видосава Девић, рођена у оближњим Меленцима, која је јуче присуствовала пригодној свечаности.
Храм подигнут по жељи задужбинара по узору на Цркву Светих апостола Петра и Павла у месту Ноћају осликао је један од најбољих фрескописаца на нашим просторима, академски сликар Гојко Ристановић. На 500 квадратних метара  представио је празнике Васкрсење Христово и Преображење, а присутни су и сви најзаступљенији светитељи у нашем народу, укључујући и двојицу с подручја Епархије банатске – Свети Теодор Вршачки и Преподобни Рафаило Банатски. Посебно су у мозаику приказани ктитори – Видосава и Војислав Девић.
Цркву је пројектовала Светлана Момчиловић, а саградили су је радници СЗР Братислав Урошевић из места Братмиловце код Лесковца.
***
Извор:http://www.politika.rs/scc/clanak/407333/Vojislav-Devic-narodu-sagradio-hram

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗИДАЊЕ СКАДРА

Град градила три брата рођена, До три брата, три Мрњавчевића: Једно беше Вукашине краље, Друго бјеше Угљеша војвода, Треће бјеше Мрњавчевић Гојко; Град градили Скадар на Бојани, Град градили три године дана, Три године са триста мајстора; Не могаше темељ подигнути, А камои саградити града: Што мајстори за дан га саграде, То све вила за ноћ обаљује. Кад настала година четврта, Тада виче са планине вила: "Не мучи се, Вукашине краље, Не мучи се и не харчи блага! Не мож, краље, темељ подигнути, А камоли саградити града, Док не нађеш два слична имена, Док ненађеш Стојуи Стојана, А обоје братаи сестрицу, Да зазиђеш кули у темеља: Тако ће се темељ обдржати, И тако ћеш саградити града." Кад то зачу Вукашине краље, Он дозива слугу Десимира: "Десимире, моје чедо драго, Досад си ми био вјерна слуга, А одсаде моје чедо драго! Хватај, сине, коње у хинтове, И понеси шест товара блага; Иди, сине, преко б'јела св'јета, Те ти тражи, сине, Стоју и Стојана, А обоје брата и се...

КАКО ЈЕ ГАРДА ЦАРА ДУШАНА потукла Албанце

Цар Душан је био висок око 2,14 метара. По налогу Синода Српске православне цркве, Атанасије Јевтић са комисијом, отишао је у цркву Светог Марка у Београду и отворио кивот у коме лежи Душаново тело. После мерења дошли су до сазнања да је Цар Душан био огроман човек. Интересанто је рећи да је Душан био велик и турнирски борац. Није пропуштао витешке двобоје и увек је побеђивао. Имао је личну гарду састављену од ратника из целе Европе, од којих је сваки био висок преко два метра. Гарду је сачињавао 101 човек и сви су били преко два метра, што сведоче многи историјски документи. Само је један од њих био је виши од свих. Једини који је смео да буде виши и од Душана Силног био је – Душанов барјактар. Велико изненађење је сам ратни барјак, који је такође остављен на Хиландару. Барјак је троугаоног облика димензија три метара са 4,5, од осам слојева тешке свиле, на врху је велики крст тежак четири и по килограма. Такав барјак треба носити у левој руци, док у десној треба носи...

МАНАСТИР ПРЕКОПЕЧА - ХРАМ ПРАВЕДНОГ ЈОВА

Данашњи  манастир  је подигнут на остацима некадашње  цркве  у Прекопачи, за коју нема поузданих података о постојању. Међутим, сачувано је предање о  Јову Синаит у  који је живео у Прекопечи код Крагујевца више  Драче . Ту је умро и сахрањен. У науци се овај синаитски  монах  повезује са познатим преписивачем старих рукописа Јовом који је живео у  манастиру Хиландару  током треће четвртине  14. века .  Мошти  овог подвижника склоњене су у  манастир Драчу , а његов гроб био је изузетно поштован у народу. Верује се да је средњовековни манастир постојао до краја  18. века , када су га, током  Кочине крајине , уништили  Турци . Подизање новог манастира почело је  1988 . године, да би до данас били саграђени једнобродна црква у  рашком стилу  и двоспратни  конак . У манастиру живе: монахиња Михаила (Враголић) старешина  манастира, монахиња Урила (Враголић). Манастир П...