ad> Асад: Зашто смо направили договор с Русијом на 40 година Пређи на главни садржај

Асад: Зашто смо направили договор с Русијом на 40 година

Председник Сирије Башар Асад назвао је организацију Бели шлемови маском терористичких група Ал Каиде и Нусра фронта.
„Такве организације као што су Бели шлемови не постоје. То је само маска. То је маска Нусре. Они су побегли из Сирије и заправо нису побегли, већ су их одатле евакуисали. Евакуисао их је Израел, Јордан и западне земље, ’хуманистичке‘ западне земље, а сада на интернету постоје докази, могу се погледати снимак и фотографије истих чланова те организације са мачевима у рукама који славе убиства сиријских војника над њиховим телима. Сви ови снимци постоје. Па зар су потребни још неки докази да то није никаква хуманитарна организација, то је маска Ал Каиде“, нагласио је Асад у интервјуу за руске медије.
Одговарајући на питање да ли се може рећи да су сви представници Белих шлемова напустили Сирију, Асад је одговорио негативно.
„Не. Највероватније су (отишле) њихове вође. Зато што су многи од њих милитанти и заправо се сада бавимо помирењем са овим милитантима, од којих су неки остали у Сирији као цивили, положили су оружје, а неки отишли у Идлиб. Већина је отишла у Идлиб, где могу да живе са својом терористичком браћом. Сада у Идлибу има десетина хиљада терориста“, додао је сиријски председник.
Он је навео да је судбина Белих шлемова иста као и сваког терористе. „Они имају два пута: или да положе оружје и користе амнестију, како се то дешава већ четири или пет година, или да буду ликвидирани, као и други терористи“, објаснио је Асад.
Сиријске војне трупе планирају да се крећу ка свим регионима под контролом терориста, а сада је циљ и провинција Идлиб, додао је он. 
„Сада, наравно, постоје територије у источном делу Сирије које контролишу разне групе. Неке од њих су ДАЕШ, али то су мала упоришта, као и Нусра фронт и друге екстремистичке групе. Због тога ћемо се кретати према свим овим регионима. Војска ће одредити приоритете, а Идлиб је један од њих“, нагласио је сиријски лидер.
Сиријске избеглице
Владе Русије и Сирије разматрају могућности максималне сарадње у процесу повратка избеглица у Сирију, рекао је Асад.
„Наша Влада чини све што је могуће да би обновила инфраструктуру, али то није довољно. Такође треба размишљати о обнови економије, радних места, изградњи школа и, пре свега, кућа (избеглица) како би они имали где да живе. Управо то је главна тема за расправу између руске и сиријске Владе — како пружити максималну помоћ за убрзање процеса повратка избеглица у Сирију“, нагласио је Асад.
Он је такође позвао сиријске избеглице који су пре рата имали сопствени бизнис, да се врате у земљу.  
Руска војска у Сирији
Присуство руских војника у Сирији биће неопходно све док се у свету не успостави политичка равнотежа, сматра Асад.
„Русија није мала земља, то је велика сила. Стога она има обавезу према целом свету. И она има одговорност према целом свету. А део ове одговорности је политичко и војно присуство у различитим регионима, уколико је то неопходно. Можда она нема жељу да буде увучена са војне тачке гледишта, али стварност у свету је данас таква да вас она понекад тера да се крећете у одређеним правцима“, рекао је Асад.
„Тако да су Оружане снаге Русије важне за равнотежу у нашем региону, барем на Блиском истоку, све док се не промени политичка равнотежа у свету. А можда се то и неће десити, не знамо. Због тога је ово важно и неопходно“, додао је сиријски председник.
Трајање споразума између Сирије и Русије о војној бази у Хмејмиму сведочи о дугорочним плановима за сарадњу двеју земаља, рекао је председник.
„Као што знате, сада постоји договор између Сирије и Русије о бази у Хмејмиму. Он ће важити више од 40 година. Да је питање било да је руска војска дошла само да се бори против тероризма, зашто би се онда закључивао споразум на више од 40 година. Могло би се ограничити на неколико година и затим га константно обнављати“, објаснио је Асад.
Због тога је, према мишљењу сиријског лидера, потребно истаћи два аспекта присуства руске војске у Сирији.
„Први је борба против тероризма, јер на тај начин Руси штите и Сирију и Русију и друге земље, али други аспект је војна и политичка равнотежа у свету“, нагласио је сиријски председник. 
****
Извор:https://rs.sputniknews.com/svet/201807261116693025-asad-beli-slemovi-maska-teroristi-dogovor/

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗИДАЊЕ СКАДРА

Град градила три брата рођена, До три брата, три Мрњавчевића: Једно беше Вукашине краље, Друго бјеше Угљеша војвода, Треће бјеше Мрњавчевић Гојко; Град градили Скадар на Бојани, Град градили три године дана, Три године са триста мајстора; Не могаше темељ подигнути, А камои саградити града: Што мајстори за дан га саграде, То све вила за ноћ обаљује. Кад настала година четврта, Тада виче са планине вила: "Не мучи се, Вукашине краље, Не мучи се и не харчи блага! Не мож, краље, темељ подигнути, А камоли саградити града, Док не нађеш два слична имена, Док ненађеш Стојуи Стојана, А обоје братаи сестрицу, Да зазиђеш кули у темеља: Тако ће се темељ обдржати, И тако ћеш саградити града." Кад то зачу Вукашине краље, Он дозива слугу Десимира: "Десимире, моје чедо драго, Досад си ми био вјерна слуга, А одсаде моје чедо драго! Хватај, сине, коње у хинтове, И понеси шест товара блага; Иди, сине, преко б'јела св'јета, Те ти тражи, сине, Стоју и Стојана, А обоје брата и се...

КАКО ЈЕ ГАРДА ЦАРА ДУШАНА потукла Албанце

Цар Душан је био висок око 2,14 метара. По налогу Синода Српске православне цркве, Атанасије Јевтић са комисијом, отишао је у цркву Светог Марка у Београду и отворио кивот у коме лежи Душаново тело. После мерења дошли су до сазнања да је Цар Душан био огроман човек. Интересанто је рећи да је Душан био велик и турнирски борац. Није пропуштао витешке двобоје и увек је побеђивао. Имао је личну гарду састављену од ратника из целе Европе, од којих је сваки био висок преко два метра. Гарду је сачињавао 101 човек и сви су били преко два метра, што сведоче многи историјски документи. Само је један од њих био је виши од свих. Једини који је смео да буде виши и од Душана Силног био је – Душанов барјактар. Велико изненађење је сам ратни барјак, који је такође остављен на Хиландару. Барјак је троугаоног облика димензија три метара са 4,5, од осам слојева тешке свиле, на врху је велики крст тежак четири и по килограма. Такав барјак треба носити у левој руци, док у десној треба носи...

МАНАСТИР ПРЕКОПЕЧА - ХРАМ ПРАВЕДНОГ ЈОВА

Данашњи  манастир  је подигнут на остацима некадашње  цркве  у Прекопачи, за коју нема поузданих података о постојању. Међутим, сачувано је предање о  Јову Синаит у  који је живео у Прекопечи код Крагујевца више  Драче . Ту је умро и сахрањен. У науци се овај синаитски  монах  повезује са познатим преписивачем старих рукописа Јовом који је живео у  манастиру Хиландару  током треће четвртине  14. века .  Мошти  овог подвижника склоњене су у  манастир Драчу , а његов гроб био је изузетно поштован у народу. Верује се да је средњовековни манастир постојао до краја  18. века , када су га, током  Кочине крајине , уништили  Турци . Подизање новог манастира почело је  1988 . године, да би до данас били саграђени једнобродна црква у  рашком стилу  и двоспратни  конак . У манастиру живе: монахиња Михаила (Враголић) старешина  манастира, монахиња Урила (Враголић). Манастир П...