Оружје произведено у босанској фабрици БНТ—ТМиХ, које је продато Саудијској Арабији, завршило је у рукама екстремиста ДАЕШ-а и Ал Каиде који су се борили против сиријског председника Башара ал Асада, пише британски „Индепендент“.
Реч је, како се наводи, о 500 минобацача из ове фабрике.
Новинар „Индепендентa“ Роберт Фиск пише да је у подруму бомбардованог складишта оружја Ал Каиде у источном Алепу прошле године пронашао оружане листове из фабрике минобацача у Босни — са потписом некадашњег директора контроле наоружања у фабрици БНТ-ТМиХ у Новом Травнику Ифета Крњића.
Документи су стигли са пошиљком од 500 минобацача калибра 120 мм у јануару 2016. године. Фиск је сада пронашао Крњића у Новом Травнику, који каже да је компанија послала оружје Саудијској Арабији
„То је мој потпис! Да, то сам ја! То је гаранција за минобацаче 120 мм — то је НАТО стандард“, рекао је Крњић.
Он наводи да је испорука отишла за Саудијску Арабију.
„То је био део испоруке 500 минобацача. Сећам се добро саудијске испоруке. Они (Саудијци) су дошли у нашу фабрику у инспекцију наоружања почетком 2016. године“, рекао је Крњић.
Он тврди да су све такве продаје стриктно у складу са правним сертификатима крајњег корисника које је његова фабрика добила од свих купаца, наводећи да ће оружје користити једино оружане снаге држава које га поруче.
„Кад су Саудијци дошли у нашу фабрику у инспекцију почетком 2016. године, био је и саудијски министар и званичници који су дошли у инспекцију оружја пре него што су га добили. Сва наша производња после рата (у Босни) је под контролом Американаца и НАТО-а који стално долазе овде… и они знају куда из фабрике одлази сваки комад нашег оружја“, рекао је Крњић.
Испорука 500 минобацача је велика, наводи „Индепендент“, додајући да већина европских војски нема толико у својим складиштима, као и да је нешто од тог оружја изгледа завршило у рукама непријатеља сиријског председника Башара ал Асада — исламиста Нусра фронта/Ал Каиде на северу Сирије у року од шест месеци од отпремања из фабрике у Босни.
Сиријска амбасада у Лондону одговорила је за „Индепендент“ да Саудијска Арабија не даје „практичну или неку другу подршку било каквој терористичкој организацији (укључујући групе Нусра или ДАЕШ) у Сирији или некој другој земљи“.
Амбасада такође наводе „Индепендентa“ описује као „нејасне и неосноване“ и додаје да је Саудијска Арабија „водећи глас у међународној заједници за подршку дипломатском решењу сукоба у Сирији, док у исто време сарађује са суседима и савезницима у борби против пораста снаге екстремизма“.
Фиск пише да је по уласку у Алеп пронашао бројна докумената, међу којима су упутства на енглеском језику за коришћење митраљеза и минобацача.
Међу тим документима, британски новинар каже да је пронашао и упутства за употребу оружја из БиХ, Србије, Бугарске, али и празне кутије противракетног наоружања америчког произвођача „Хаџис еркрафт компани“.
Фиск пише да је упутство за употребу оружја које је пронашао у Алепу, међу којима и за митраљез Којот МО2 на 20 странца крагујевачке фабрике „Застава оружје“, показао генералном директору Милојку Брзаковићу.
Он је потврдио да је документа издала та фабрика и да су међу купцима били Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати.
„Не постоји ниједна једина земља на Блиском истоку која није куповала оружје од ’Заставе‘ у последњих 15 година“, рекао је Брзаковић.
***
Извор:https://rs.sputniknews.com/regioni/201807201116633003-daes-bosna-oruzje/
Коментари
Постави коментар