ad> МАНАСТИР СВЕТОГ РОМАНА - СВЕТАЦ КОМЕ ЈЕ ВРОНСКИ ПОВЕРИО СРЦЕ Пређи на главни садржај

МАНАСТИР СВЕТОГ РОМАНА - СВЕТАЦ КОМЕ ЈЕ ВРОНСКИ ПОВЕРИО СРЦЕ



Тешко да има иког ко воли да чита а да није прочитао роман “Ана Карењина” Лава Н. Толстоја.На крају романа Ана завршава самоубиством на шинама док,до данас најчувенији пуковник Руске војске Николај Николајевич Рајевски – гроф Вронски долази у Србију да ратује са Србима против Турака и ту гине 20.августа 1876.године код села Горњи Адровац код Алексинца.
Народна легенда каже да је полазећи на положај рекао .”Ако погинем срце ми оставите у Србији а тело однесите у Русију”.И заиста новија истраживања кажу да је Вронски погинуо од турског топовског ђулета чим је устао из рова.
Пуковник Николај Николајевич Рајевски – гроф Вронски

Његови посмртни остаци првобитно су сахрањени у порти манастира Свети Роман код места Ђунис на путу Ражањ-Крушевац, али су ту почивали само неколико дана. Након доласка у Србију његове мајке Ане Михајлове, тело Рајевског пренето је у Београд одакле је, уз највише војне почасти и опело у Саборној цркви ком је присуствовао и кнез Милан Обреновић, испраћено у село Разумовска у Украјини где је сахрањено у породичној гробници. Срце је остало у порти манастира Свети Роман.

КО ЈЕ СВЕТИ РОМАН

О његовом животу се мало зна. Постоје две претпоставке о његовом животу. Прва је да је он био један од Синајских монаха, који су у време кнеза Лазара дошли у Србију са Синаја и Свете Горе и настанили се широм средњевековне Србије. По другом мишљењу, вероватнијем,свети Роман је био ученик светог Климента Охридског и да је заједно са Прохором Пчињским(манастир Светог Прохора Пчињског у Србији), Јованом Рилским(Рилски Манастир у Бугарској-а сам Светитељ је за Бугаре оно што је Свети Сава за Србе), Јоакимом Осоговским(Осоговски манастир у Македонији) и Гаврилом Лесновским(манастир Лесново у Македонији) дошао на просторе данашње Србије из Охрида, да на словенском језику проповеда хришћанство локалном словенском становништву. Његове свете мошти и данас се чувају у манастирској Цркви.
Извор свете воде у близини манастира

Свети Роман је био пустињак који је лечио и образовао људе у служби Богу.
У једној књизи која је изашла имеђу два светска рата каже се да је у том крају име Светог Романа представљало највећу Светињу.Па ако те неко закуне Господом или Богородицом то и јесте и није страшно али ако те неко прокуне Светим Романом повратка нема.Зато је Његово име чувано и очувано као највећи спомен Божијег промишљања у овом крају.

МАНАСТИР КОЈИ ЗНА ВИШЕ ОД ИСТОРИЈЕ

Сам манастир се налази на десној обали Јужне Мораве, поред пута који спаја Ражањ и Крушевац, недалеко до села Ђунис.Храм је посвећен Благовестима Пресвете Богородице.
Први сачувани записани помен манастира налазимо у Хрисовуљи византијског цара Василија II из 1019. године
Када је у XIV веку Крушевац постао престоница Србије, кнез Лазар Хребељановић обновио је манастир 1377. године. У једној хиландарској повељи из 1381. године помиње се велико братство манастира, које брине о сумашедшима (душевним болесницима). У манастиру је била смештена и коњичка гарда светог кнеза Лазара, па се због тога манастир у потоњим турским пописима помиње као Коњице. Турским освајањима након Косовског боја 1389. године, манастир је неколико пута спаљиван, пљачкан и рушен, али убрзо и обнављан. 
Након разарања, манастир је обновио 1795. године Ђорђе Пила, из захвалности преподобном Роману, над чијим је моштима био чудесно исцељен од тешке болести. Он је морао да оде у Цариград, да од Порте тражи ферман којим му се омогућава обнова манастира. Ферман је коштао 300 гроша. Каниц је 1896. године посетио манастир и оставио важне податке о манастиру.
Крај моштију Светог Романа
Последњом обновом 1795. године манастирска Црква је потпуно завршена и од тада није ни једном страдала. 1796. године насликан је нови живопис, рад непознатих зографа моравске школе. На једном месту види се фреска поворке архијереја, која представља старији слој живописа. Током 1938. године, академски сликар из Београда Немања Бркић, осликао је гробницу светог Романа.
У манастиру је у средњем веку постојала болница за лечење душевних болесника, која је радила до краја Другог светског рата. У време Делиградске битке 1806. године, у манастир су доводили рањенике, о којима су бринули монаси, а у манастиру је од последица рањавања 14. априла 1807. године умро капетан Вучо Жикић. Игуман манастира Мелхиседек је у време борбе био са устаницима на Делиграду, где их је бодрио, исповедао и причешћивао. Архимандрит и игуман манастира, војвода Сава Петровић ослободио је Крушевац од Турака у Другом српском устанку. За време Српско- турског рата 1877. године са ђунишког виса у манастир је испаљена граната, која је погодила олтарску апсиду храма, али на чудесан начин није изазвала експлозију. Граната је испражњена и данас стоји на истом месту.

Током Првог светског рата, благословом владике Доситеја, у манастиру је основан центар за збрињавање ратних сирочади. Децу су у манастиру чували и лечили монаси и лекари руских војних мисија. Четрдесетак деце је дочекало ослобођење у манастиру, а потом су враћена у Београд, на школовање и занате.

Након Другог светског рата, манастиру је одузета скоро сва имовина.До 1960.године био је преображен у женски да би од 2012.године поново постао активан мушки манастир.
У једном од разговора са људима тог краја,аутор је од више људи(па чак и неверујућих) чуо како су у периоду између два светска рата ђавоимани односно тешки душевни болесници довођени(чак и везани) и остављани у део где се налазе мошти Светог Романа да преноће(заправо су заклучавани),да би се наредног јутра појављивали као сасвим други људи или да цитирам :”не у потпуности као остали али у стању у коме се са њима могло комуницирати,потпуно другачији у односу на стање у коме су довођени”.Долазили су и партизански команданти,тајно,ноћу.Неке тајне и не треба сазнати.Па и ову са почетка приче.Треба доћи и осетити.Помолити се Светом Роману.
ИЗВОРИ
Болница манастира Свети Роман/Неда Илић;Небојша Ј. Јовић
Епархија Нишка
Свети Роман,издање 1926
Историја СПЦ/Ђоко Слијепчевић
Историја Српског народа/група аутора
Феликс Каниц/ Српски византијски споменици
Википедија
Жика Ракић дипл.историчар,професор

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗИДАЊЕ СКАДРА

Град градила три брата рођена, До три брата, три Мрњавчевића: Једно беше Вукашине краље, Друго бјеше Угљеша војвода, Треће бјеше Мрњавчевић Гојко; Град градили Скадар на Бојани, Град градили три године дана, Три године са триста мајстора; Не могаше темељ подигнути, А камои саградити града: Што мајстори за дан га саграде, То све вила за ноћ обаљује. Кад настала година четврта, Тада виче са планине вила: "Не мучи се, Вукашине краље, Не мучи се и не харчи блага! Не мож, краље, темељ подигнути, А камоли саградити града, Док не нађеш два слична имена, Док ненађеш Стојуи Стојана, А обоје братаи сестрицу, Да зазиђеш кули у темеља: Тако ће се темељ обдржати, И тако ћеш саградити града." Кад то зачу Вукашине краље, Он дозива слугу Десимира: "Десимире, моје чедо драго, Досад си ми био вјерна слуга, А одсаде моје чедо драго! Хватај, сине, коње у хинтове, И понеси шест товара блага; Иди, сине, преко б'јела св'јета, Те ти тражи, сине, Стоју и Стојана, А обоје брата и се...

КАКО ЈЕ ГАРДА ЦАРА ДУШАНА потукла Албанце

Цар Душан је био висок око 2,14 метара. По налогу Синода Српске православне цркве, Атанасије Јевтић са комисијом, отишао је у цркву Светог Марка у Београду и отворио кивот у коме лежи Душаново тело. После мерења дошли су до сазнања да је Цар Душан био огроман човек. Интересанто је рећи да је Душан био велик и турнирски борац. Није пропуштао витешке двобоје и увек је побеђивао. Имао је личну гарду састављену од ратника из целе Европе, од којих је сваки био висок преко два метра. Гарду је сачињавао 101 човек и сви су били преко два метра, што сведоче многи историјски документи. Само је један од њих био је виши од свих. Једини који је смео да буде виши и од Душана Силног био је – Душанов барјактар. Велико изненађење је сам ратни барјак, који је такође остављен на Хиландару. Барјак је троугаоног облика димензија три метара са 4,5, од осам слојева тешке свиле, на врху је велики крст тежак четири и по килограма. Такав барјак треба носити у левој руци, док у десној треба носи...

МАНАСТИР ПРЕКОПЕЧА - ХРАМ ПРАВЕДНОГ ЈОВА

Данашњи  манастир  је подигнут на остацима некадашње  цркве  у Прекопачи, за коју нема поузданих података о постојању. Међутим, сачувано је предање о  Јову Синаит у  који је живео у Прекопечи код Крагујевца више  Драче . Ту је умро и сахрањен. У науци се овај синаитски  монах  повезује са познатим преписивачем старих рукописа Јовом који је живео у  манастиру Хиландару  током треће четвртине  14. века .  Мошти  овог подвижника склоњене су у  манастир Драчу , а његов гроб био је изузетно поштован у народу. Верује се да је средњовековни манастир постојао до краја  18. века , када су га, током  Кочине крајине , уништили  Турци . Подизање новог манастира почело је  1988 . године, да би до данас били саграђени једнобродна црква у  рашком стилу  и двоспратни  конак . У манастиру живе: монахиња Михаила (Враголић) старешина  манастира, монахиња Урила (Враголић). Манастир П...