Москва има на располагању читав низ мера којима може да одговори на евентуално даље приближавање НАТО-а руским границама, оцењују аналитичари поводом изјаве председника Владимира Путина да ће Русија сразмерно реаговати на такву претњу.
Путин је на саветовању са амбасадорима и сталним представницима Русије упозорио да они који настоје да Украјину и Грузију укључе у састав тог војног блока треба да размисле о последицама. Слично упозорење раније је упутио и у разговору са новинаром канала „Фокс њуз“, рекавши да би се Русија крајње негативно односила према ширењу НАТО-а на Грузију и Украјину. Та тема је иначе помињана на недавном самиту НАТО-а у Бриселу.
На питање какав би одговор Русија могла да дâ у таквој варијанти, војни аналитичар Виктор Баранец каже за Спутњик да је, на све што се тиче Грузије, Русија већ веома озбиљно одговорила.
„У Абхазији и Јужној Осетији размештене су две базе, ако буде потребе, могу да буду постављени и оперативно-тактички комплекси попут ’Искандера‘“, рекао је Баранец и додао да би онда држали на нишану читаву територију и војну структуру Грузије.
Баранец истиче да ће то свакако решавати Генералштаб.
Што се тиче Украјине, Баранец сматра да је Путинов предлог упућен Трампу да се на Донбасу одржи референдум који би показао шта сам народ жели једноставно генијалан.
„Знате, на територији Донбаса живи милион људи. Мислим да ће Трамп лицемерно рећи да је то унутрашња ствар Украјине. Па ипак, референдум би представљао демократско решење судбине народа Донбаса. И никакви мински споразуми ту више очигледно неће решити ову ситуацију, јер је све то зашло у ћорсокак. Требало би, дакле, једноставно применити општеприхваћен међународни инструмент: референдум, како би се видело са ким и како жели да живи сâм народ“, рекао је Баранец.
Заменик председника комитета Државне думе за одбрану Јуриј Швиткин оцењује да НАТО уместо да ради руку под руку са Русијом, прави опасне планове у региону.
Сматра да би требало ујединити све напоре, учинити све како бисмо се заједно глобално борили против тероризма и екстремизма.
„НАТО као да се константно бори против ветрењача и тражи непријатеља у Русији. Као у изреци: ’било би смешно да није тужно‘… И опасно. НАТО уместо да се уједини са Русијом, чини све да реализује своје деструктивне планове и то говори да нас Алијанса види као непријатеља и да неће ускоро бити конструктивног дијалога“, рекао је Швиткин за Спутњик.
Он указује да је НАТО на превару дошао до самих граница Русије, а да притом стално води медијску кампању у којој говори о агресивном понашању Русије. Швиткин закључује да Русија не може бити тек неми посматрач, али да никако не жели и неће иницирати трку у наоружању.
„Па ипак, одређене кораке ће Русија у овом случају предузети“, каже на крају Швиткин.
***
Извор:https://rs.sputniknews.com/analize/201807201116636026-ukrajina-gruzija-nato-crvena-linija/
Коментари
Постави коментар