ad> Десет најлепших цркава Русије - НИ НА НЕБУ НИ НА ЗЕМЉИ Пређи на главни садржај

Десет најлепших цркава Русије - НИ НА НЕБУ НИ НА ЗЕМЉИ

У Русији је данас активно преко 100.000 хиљада цркава и манастира.Даноноћно се граде нови!Ово су,можда,неки од најлепших.
Двориште Новодевичјег манастира (Фото: Раде Аксентијевић)


Саборна црква св. Софије у Новгороду – једну од најстаријих руских цркава саграђену у периоду 1045-1050. године.

Новодевичји манастир подигнут је 1524. године и сврстава се међу најлепше архитектонске знаменитости руске престонице. Налази се на некој врсти полуострва, будући да је с три стране окружен реком Москвом. Манастирски комплекс обухвата 14 зграда, укључујући конаке, административне објекте, звоник и цркве.



Новојерусалимски манастир основао је патријарх Никон 1656. године, јер је желео да у московском предграђу Истра изгради неколико светиња које ће подсећати на света места у Палестини. Централна црква је пројектована по узору на чувену Цркву Светог Гроба у Јерусалиму.


Тројице-Сергијева лавра налази се у Сергијевом Посаду 70 километара североисточно од Москве, а основана је 1337. године. Манастир се сматра духовним центром Руске православне цркве. Његово братство броји преко 300 монаха.
Кишки „погост” смештен је на острву Кижи на језеру Оњега у Републици Карелији. Уписан је на листу Светске баштине УНЕСКО-а. „Погост” је ограђено гробље с парохијском црквом. На острву се налазе две велике цркве саграђене у 18. веку и обе су прворазредни пример руске православне дрвене архитектуре – изграђене су без иједног ексера.
С манастиром уврштеним на листу Светске баштине УНЕСКО-а, девичанским шумама и језерима, Соловецки архипелаг представља место готово неземаљске лепоте. Овде се већ вековима налази манастир, а 20-их година прошлог века по Лењиновом налогу је на овом месту основан Соловецки логор специјалне намене (тзв. „СЛОН“). У логор су упућивани углавном преступници и идеолошки противници нове совјетске државе, који су овде „искупљивали своје грехе“ тешким радом. Манастир је поново отворен почетком деведесетих, а на горњем спрату изложени су експонати који подсећају на трагичну судбину бројних осуђеника у логорима ГУЛАГ-а.
Црква Покрова Пресвете Богородице на реци Нерли подигнута 1165. у близини села Богољубово представља изванредан споменик руске архитектуре. Припада комплексу грађевина од белог камена у Суздаљу и Владимиру и налази се на списку светске баштине УНЕСКО-а.
Манастир св. Бориса и Глеба у Торжоку основао је племић Јефрем 1038. године, готово у исто време када је подигнута Кијево-Печерска лавра. С брда око манастира пружа се прелеп поглед на древни руски град.
Преображенски манастир је најстарија грађевина у Јарослављу – подигнут је на темељима из 13. века. Ово је био један од омиљених манастира Ивана Грозног, а пре 150 година претворен је у музеј. Комплекс се састоји из шест цркава отворених за посетиоце, сабраних у архитектонску целину уређену у стилу локалне архитектуре из 18. века.
Главна атракција острвског града Кронштата је рестаурисана Поморска црква светог Николаја Чудотворца. Изграђена је 1913. године, а архитекта Василиј Косјаков пројектовао ју је у неовизантијском стилу. Ово импозантно здање велича моћ и снагу Балтичке флоте.

***
Извор:https://rs.rbth.com/multimedia/pictures/2015/06/05/deset_najlepsih_crkava_rusije_40551.html


Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗИДАЊЕ СКАДРА

Град градила три брата рођена, До три брата, три Мрњавчевића: Једно беше Вукашине краље, Друго бјеше Угљеша војвода, Треће бјеше Мрњавчевић Гојко; Град градили Скадар на Бојани, Град градили три године дана, Три године са триста мајстора; Не могаше темељ подигнути, А камои саградити града: Што мајстори за дан га саграде, То све вила за ноћ обаљује. Кад настала година четврта, Тада виче са планине вила: "Не мучи се, Вукашине краље, Не мучи се и не харчи блага! Не мож, краље, темељ подигнути, А камоли саградити града, Док не нађеш два слична имена, Док ненађеш Стојуи Стојана, А обоје братаи сестрицу, Да зазиђеш кули у темеља: Тако ће се темељ обдржати, И тако ћеш саградити града." Кад то зачу Вукашине краље, Он дозива слугу Десимира: "Десимире, моје чедо драго, Досад си ми био вјерна слуга, А одсаде моје чедо драго! Хватај, сине, коње у хинтове, И понеси шест товара блага; Иди, сине, преко б'јела св'јета, Те ти тражи, сине, Стоју и Стојана, А обоје брата и се...

КАКО ЈЕ ГАРДА ЦАРА ДУШАНА потукла Албанце

Цар Душан је био висок око 2,14 метара. По налогу Синода Српске православне цркве, Атанасије Јевтић са комисијом, отишао је у цркву Светог Марка у Београду и отворио кивот у коме лежи Душаново тело. После мерења дошли су до сазнања да је Цар Душан био огроман човек. Интересанто је рећи да је Душан био велик и турнирски борац. Није пропуштао витешке двобоје и увек је побеђивао. Имао је личну гарду састављену од ратника из целе Европе, од којих је сваки био висок преко два метра. Гарду је сачињавао 101 човек и сви су били преко два метра, што сведоче многи историјски документи. Само је један од њих био је виши од свих. Једини који је смео да буде виши и од Душана Силног био је – Душанов барјактар. Велико изненађење је сам ратни барјак, који је такође остављен на Хиландару. Барјак је троугаоног облика димензија три метара са 4,5, од осам слојева тешке свиле, на врху је велики крст тежак четири и по килограма. Такав барјак треба носити у левој руци, док у десној треба носи...

МАНАСТИР ПРЕКОПЕЧА - ХРАМ ПРАВЕДНОГ ЈОВА

Данашњи  манастир  је подигнут на остацима некадашње  цркве  у Прекопачи, за коју нема поузданих података о постојању. Међутим, сачувано је предање о  Јову Синаит у  који је живео у Прекопечи код Крагујевца више  Драче . Ту је умро и сахрањен. У науци се овај синаитски  монах  повезује са познатим преписивачем старих рукописа Јовом који је живео у  манастиру Хиландару  током треће четвртине  14. века .  Мошти  овог подвижника склоњене су у  манастир Драчу , а његов гроб био је изузетно поштован у народу. Верује се да је средњовековни манастир постојао до краја  18. века , када су га, током  Кочине крајине , уништили  Турци . Подизање новог манастира почело је  1988 . године, да би до данас били саграђени једнобродна црква у  рашком стилу  и двоспратни  конак . У манастиру живе: монахиња Михаила (Враголић) старешина  манастира, монахиња Урила (Враголић). Манастир П...