ad> Норвешка штампа: Католичка црква држи кључ хрватског национализма и усташтва Пређи на главни садржај

Норвешка штампа: Католичка црква држи кључ хрватског национализма и усташтва

Норвешки дневни лист „Дагсависен“ је навео у чланку под насловом „Хрватски духови“ да је Хрватска због подивљалог национализма и филоусташког ревизионизма постала „проблематично дете Европске уније“.
Националисти у Хрватској су непријатељски расположени према избеглицама, ЛГБТ особама, независним новинарима, уметницима, активистима за људска права и свима који су другачији или мисле другачије, наведено је у тексту норвешког листа, пренео је „Индекс“.
Лист даље констатује да Хрватска има нерешена гранична питања са готово свим својим суседима, али да се Хрвати, како пише, најважније од свега, боре са недостатком суочавања са прошлошћу и стањем људских права у земљи.
„Дагсависен“ наводи како су у Хрватској јаке снаге које желе да „ревидирају прошлост и очисте НДХ, која је била фашистичка држава и подржавала нацистичку Немачку током Другог светског рата“. „То је борба којој се не види крај и стварност коју све хрватске политичке вође морају узети у обзир“, пише лист.
Лист је цитирао и злогласну изјаву Фрање Туђмана да му је драго што му жена није ни Јеврејка, ни Српкиња.
Националисти и ратни ветерани упоређују НДХ и рат за независност Хрватске деведесетих, па није изненађујуће што се данас у Хрватској користи усташки поздрав „За дом спремни“, навео је норвешки лист, а преноси Танјуг.
У тексту се подсећа да је током НДХ у Јасеновцу убијено најмање 80.000 Срба, Јевреја, Рома и Хрвата који су се противили усташком режиму.
Лист спомиње и контроверзну улогу Хрватске у рату у БиХ, и констатује да се то петљање у унутрашње послове суседне државе наставља данас кроз интервенције председнице Колинде Грабар Китаровић око изборног закона у БиХ.
Националистичке снаге показују гађење према онима који желе помирење и решавање хрватских ратних злочина.
На пример, Иницијатива младих за људска права затражила је од председнице Колинде Грабар Китаровић да изрази жаљење за насиље и злочине против српских жртава војне операције „Олуја“. Ова невладина организација је брзо проказана као национални издајник у државним медијима, чланови су били изложени јавном прогону и мржњи.
Хрватски националисти користе реторику мржње као средство хомогенизације земље и према унутра и према Србији, упркос чињеници да је већина Хрвата и Срба у земљи уморна од сукоба и да желе да наставе живот, навео је „Дагсависен“.
Наводе и да је Католичка црква кључан актер у таквим националистичким политикама, и да се то нарочито видело када је била реч о ратификацији Истанбулске конвенције о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици.
***
Спутњик

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗИДАЊЕ СКАДРА

Град градила три брата рођена, До три брата, три Мрњавчевића: Једно беше Вукашине краље, Друго бјеше Угљеша војвода, Треће бјеше Мрњавчевић Гојко; Град градили Скадар на Бојани, Град градили три године дана, Три године са триста мајстора; Не могаше темељ подигнути, А камои саградити града: Што мајстори за дан га саграде, То све вила за ноћ обаљује. Кад настала година четврта, Тада виче са планине вила: "Не мучи се, Вукашине краље, Не мучи се и не харчи блага! Не мож, краље, темељ подигнути, А камоли саградити града, Док не нађеш два слична имена, Док ненађеш Стојуи Стојана, А обоје братаи сестрицу, Да зазиђеш кули у темеља: Тако ће се темељ обдржати, И тако ћеш саградити града." Кад то зачу Вукашине краље, Он дозива слугу Десимира: "Десимире, моје чедо драго, Досад си ми био вјерна слуга, А одсаде моје чедо драго! Хватај, сине, коње у хинтове, И понеси шест товара блага; Иди, сине, преко б'јела св'јета, Те ти тражи, сине, Стоју и Стојана, А обоје брата и се...

СРПСКО-МУСЛИМАНСКИ ДОГОВОР ИЗ 1902. ГОДИНЕ

Српски и муслимански представници у Босни и Херцеговини су 1902. године дошли до договора да се заједно супроставе А-У окупационој власти. Текст тог договора гласи: „Срби православне и муслиманске вере обавезују се радити и сав народ позвати да на томе ради да Босна и Херцеговина добију своју самоуправу под врховном власти свога суверена Султана. Кад то буде, народ ће по својој слободној вољи уредити унутрашње стање земље и бирати гувернера наизменице једног муслимана и једног православног Србина. – Аграрно ће се питање решити слободном вољом народа. – Свака ће вера удесити своју самоуправу према духу своје вере слободно и независно од утицаја макар каквих органа иновераца. Ради спречавања верске и народносне пропаганде, имају се протерати са територије Босне и Херцеговине сви агенти једне или друге идеје, као и сви духовни редови Римске цркве, сем фрањеваца. Народни и службени језик је српски, а писмо ћирилица. – Не признаје се право завичајности никоме ко је дошао са окупац...

АМФИЛОХИЈЕ РАДОВИЋ

И кад је било на умору Српство си тражио на извору Замагљени простори очињег вида И Земља више није иста како ћемо? Отвара се Небо а не знамо куда ћемо? *** Иста је река сами вирове доцртавамо дај нам руку кад кренемо да се давимо Памтиће нас јер смо живели у твојој одређености Зато ће живот бити терет јер не смемо бити исти Улепшавао си дане дај да их другима продужимо... *** Таман када смо све ставили на Тебе а увек је најлепше кад бежимо из себе новац је бог који даје све осим спокоја ал ти дајеш разумност снази повратка уздизањем! ал ти дајеш разумност чеканом времену. *** Ако је живот половина недовољна за целину смрти надања смирено остваруј тако нас најбоље дочекуј на врху чекане Његошеве капеле на аманету Светог Петра Цетињског у сјају величине Крста Лазара Косовског као народ Амфилохија Народног  Свесрпког! *** Жика Ракић