После недавно одржаног Сабора Српска православна црква огласила се званично о црквеној кризи у Украјини након најновијих одлука Цариградске патријаршије, позивајући да се то питање што пре размотри на свеправославном сабору.
Сабор СПЦ је са жаљењем констатовао да је Цариградска патријаршија донела канонски неутемељену одлуку да рехабилитује и за епископе призна двојицу вођа расколничких групација у Украјини, Филарета Денисенка и Макарија Малетича, заједно са њиховим епископатом и клиром, од којих је први својевремено канонски лишен чина, а потом искључен из црквене заједнице и подвргнут анатеми, а други је ионако лишен апостолског прејемства као духовни изданак секте такозваних самосветих, због чега Свети архијерејски сабор ту одлуку цариградског Синода сматра необавезујућом за Српску православну цркву.
Како је наведено у саопштењу, Сабор не признаје наведене личности и њихове следбенике за православне епископе и клирике и, следствено, не прихвата литургијско и канонско општење са њима и њиховим присталицама.
И на крају, Сабор предлаже Цариградској патријаршији и свим осталим помесним аутокефалним Православним црквама да се питање аутокефалије и питање православне дијаспоре што скорије размотре на свеправославном сабору, како би се потврдили и оснажили саборност и јединство Православне цркве и убудуће избегла искушења као што је ово кроз које сада пролази свето православље.
Услед одлуке Цариградске патријаршије да започне процес признавања аутокефалности неканонске украјинске цркве, Синод Руске православне цркве (РПЦ) је објавио раније да прекида еухаристичко општење са Цариградском патријаршијом. Синод РПЦ је ту одлуку назвао канонски ништавном и оценио да је одлука Цариграда о поништавању акта из 1686. године, којим је Кијевска митрополија предата у надлежност Московској патријаршији — политичка.
***
Спутњик
Коментари
Постави коментар