ad> Порука патријарха Иринеја са Цетиња Пређи на главни садржај

Порука патријарха Иринеја са Цетиња

Патријарх српски Иринеј поручио је на Цетињу, где је дошао са патријархом антиохијским и свега истока Јованом Десетим, да су Срби и Црногорци један народ, а иако су подељени, не значи да су раздељени.
„Треба једни друге да помажемо и да будемо народ какав Господ и наша историја очекује и жели“, поручио је српски патријарх.
Он је, новинарима окупљеним у Цетињском манастиру, рекао да му је драго што се налази Црној Гори, одакле је пореклом и његова мајка, подсетивши и да је пре 1969-1970. године био управник у Острогу, када је имао прилику да посети целу Црну Гору.
„Радује ме што је садашња Црна Гора у односу на тадашњу у погледу цркве нешто што је нормално за Црну Гору, да има живу цркву, да има свештенство, монаштво“, додао је патријарх.
„Посебно ме радује“, додао је патријарх, „што сам у прилици да будем овде заједно са патријархом антиохијским, који свима нама доноси благослов свој и његову жељу да у нашем народу владају слога, мир и љубав, што је нормално јер смо један народ. Иако смо подељени, то не значи да смо раздељени“.
Патријарси су око 11 сати стигли на Цетиње, где су у Цетињском манастиру служили свечану доксологију, након које је митрополит црногорско-приморски Амфилохије поздравио госте.
Првојерарси су се поклонили моштима Светог Петра Цетињског, руци Светог Јована Крститеља и честици Часног крста Господњег.
Митрополит црногорско-приморски Амфилохије одликовао је патријарха антиохијског Јована Златним лимком Петра Другог Ловћенског Тајновидца и даривао га архијерејским инсигнијама — панагијом с ликом Богородице Филеримосе и крстом који су рађени у част освећења Храма Светог Јована Владимира у Бару. Истим инсигнијама владика Амфилохије је даривао и госте митрополите Василија и Јосифа.
Патријарх антиохијски и свега истока Јован даровао је митрополиту црногорско-приморском Амфилохију архијерејски жезал, који ће га, како је рекао, подсећати да се моли Богу за Антиохијску цркву, која данас страда.

У пратњи провојерараха две помесне сестринске цркве налазе се митрополити Акре Василије, Њујорка и Северне Америке Јосиф и загребачко-љубљански Порфирије, као и епископи шумадијски Јован и ваљевски Милутин.
Две црквене делегације посетиле су данас и Горњи манастир Острог и поклонили се моштима Светог Василија Острошког.
Након поклоњења Острошком Чудотворцу, патријарси су посетили и Доњи манастир Острог.
После посете Острогу, патријарси су обишли у Саборни храм Христовог Васкрсења у Подгорици, где су их дочекали многобројни верници главног града Црне Горе.
Домаћин у Подгорици био им је митрополит Амфилохије који им је пожелео добродошлицу.
„Присуство овог народа сведочи велику љубав и према Вама, посебно као патријарху који је први пут дошао у овај свети храм, а исто тако и према нашем патријарху Иринеју. То је сведочанство — глас, иако има и других гласова да се чују одавде, истинског народа божијег Црне Горе, који се овде сабрао са својим свештенством да прими Ваш благослов и преко вас и свих патријараха антиохијских, и свих наследника Светога Саве — нашега архиепископа и просветитеља, до наших времена великих архиепископа, патријараха од времена Светих апостола Петра и Павла који су утемељили свету Антиохијску патријаршију“, поручио је Амфилохије.
Након Амфилохија, окупљеним грађанима обратио се и патријарх Јован Десети, који је рекао да је однос између антиохијске и српске цркве историјски.
„Отуда где су апостоли Христови први пут употребили реч ’хришћани‘ доносим вам љубав ваше браће. Ми потврђујемо ту љубав и желимо да кажемо да волимо Српску цркву и волимо вас много. И опет вам кажем: дошао сам да будем данас са вама, на позив патријарха Иринеја да заједно посведочимо да смо једна црква, да смо, иако далеко географски — једна породица у Христу“, рекао је патријарх антиохијски.
„Ваша је земља — земља светитеља, земља мученика. Ваша је земља — земља православља. А то значи да су ваши оци и праоци дали своје животе за Христа. И тако сте ви примили своју традицију од ваших отаца и праотаца и сачували веру у вашим срцима. Тако и ви пренесите веру на вашу децу, а деца од једног до другог детета“, закључио је патријарх.
Митрополија црногорска приморска је саопштила да је ово прва посета патријарха Јована Десетог Црној Гори.
„За време краља Николе у Црну Гору је долазио антиохијски патријарх, о чему сведочи и икона коју је тада поклонио митрополиту Митрофану Бану, а која ће данас бити изнета на целивање током свечаног дочека и доксологије у Цетињском у манастиру“, саопштено је из МПЦ.
***
Спутњик

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗИДАЊЕ СКАДРА

Град градила три брата рођена, До три брата, три Мрњавчевића: Једно беше Вукашине краље, Друго бјеше Угљеша војвода, Треће бјеше Мрњавчевић Гојко; Град градили Скадар на Бојани, Град градили три године дана, Три године са триста мајстора; Не могаше темељ подигнути, А камои саградити града: Што мајстори за дан га саграде, То све вила за ноћ обаљује. Кад настала година четврта, Тада виче са планине вила: "Не мучи се, Вукашине краље, Не мучи се и не харчи блага! Не мож, краље, темељ подигнути, А камоли саградити града, Док не нађеш два слична имена, Док ненађеш Стојуи Стојана, А обоје братаи сестрицу, Да зазиђеш кули у темеља: Тако ће се темељ обдржати, И тако ћеш саградити града." Кад то зачу Вукашине краље, Он дозива слугу Десимира: "Десимире, моје чедо драго, Досад си ми био вјерна слуга, А одсаде моје чедо драго! Хватај, сине, коње у хинтове, И понеси шест товара блага; Иди, сине, преко б'јела св'јета, Те ти тражи, сине, Стоју и Стојана, А обоје брата и се...

КАКО ЈЕ ГАРДА ЦАРА ДУШАНА потукла Албанце

Цар Душан је био висок око 2,14 метара. По налогу Синода Српске православне цркве, Атанасије Јевтић са комисијом, отишао је у цркву Светог Марка у Београду и отворио кивот у коме лежи Душаново тело. После мерења дошли су до сазнања да је Цар Душан био огроман човек. Интересанто је рећи да је Душан био велик и турнирски борац. Није пропуштао витешке двобоје и увек је побеђивао. Имао је личну гарду састављену од ратника из целе Европе, од којих је сваки био висок преко два метра. Гарду је сачињавао 101 човек и сви су били преко два метра, што сведоче многи историјски документи. Само је један од њих био је виши од свих. Једини који је смео да буде виши и од Душана Силног био је – Душанов барјактар. Велико изненађење је сам ратни барјак, који је такође остављен на Хиландару. Барјак је троугаоног облика димензија три метара са 4,5, од осам слојева тешке свиле, на врху је велики крст тежак четири и по килограма. Такав барјак треба носити у левој руци, док у десној треба носи...

МАНАСТИР ПРЕКОПЕЧА - ХРАМ ПРАВЕДНОГ ЈОВА

Данашњи  манастир  је подигнут на остацима некадашње  цркве  у Прекопачи, за коју нема поузданих података о постојању. Међутим, сачувано је предање о  Јову Синаит у  који је живео у Прекопечи код Крагујевца више  Драче . Ту је умро и сахрањен. У науци се овај синаитски  монах  повезује са познатим преписивачем старих рукописа Јовом који је живео у  манастиру Хиландару  током треће четвртине  14. века .  Мошти  овог подвижника склоњене су у  манастир Драчу , а његов гроб био је изузетно поштован у народу. Верује се да је средњовековни манастир постојао до краја  18. века , када су га, током  Кочине крајине , уништили  Турци . Подизање новог манастира почело је  1988 . године, да би до данас били саграђени једнобродна црква у  рашком стилу  и двоспратни  конак . У манастиру живе: монахиња Михаила (Враголић) старешина  манастира, монахиња Урила (Враголић). Манастир П...