ad> Како је Руска империја спасла северњаке у Америчком грађанском рату Пређи на главни садржај

Како је Руска империја спасла северњаке у Америчком грађанском рату

У Америци је те 1862. године већ увелико буктао грађански рат. Иако су борбе током 19861. и 1862. године биле поприлично нерешене, Унија, односно северњаци су се бојали да би Велика Британија и Француска, које су отворено подржавале снаге Југа, могле да се умешају у рат и тиме одиграју пресудну улогу.
Наиме, Британци и Французи су подржавали Конфедеративне државе које су се отцепиле, не желећи да укину робовласништво, што је Републиканска странка, на челу са Абрахамом Линколном, желела да примени на читавој територији Сједињених Држава.
Снаге Југа су у то време имале јаку флоту, коју су куповале управо од Британаца. Север практично није имао флоту која би могла да заштити важне луке, али је тада влада руског императора Александра Другог одиграла важну улогу, пруживши конкретну помоћ администрацији Абрахама Линколна.
Управо тог тренутка почиње прича о једном од најупечатљивијих момената у историји руско-америчке сарадње, објашњава за Спутњик Александар Кубишкин, професор на катедри за америчке студије Санктпетербуршког државног универзитета.
У знак подршке северним државама, Русија је послала две ескадриле — једну у Сан Франциско, а другу у Њујорк. На руским бродовима је било више од 170 топова, што је била прилично озбиљна војна сила. Ескадриле су биле размештене у две луке око Њујорка и Сан Франциска, чиме су фактички покриле и пацифичку и атлантску обалу, спречивши могуће акције британске флоте против северних држава, наводи он.
Они су тамо боравили око три месеца, почев од октобра 1863. године, и то је одиграло веома важну улогу у јачању руско-америчких односа. Руске морнаре су срдачно дочекивали, иако не треба занемарити и значајан допринос Александра Бодиска, тадашњег руског амбасадора у Вашингтону, који био веома популарна дипломатска фигура у САД. 
Тиме је, према речима Кубишкина, Руска империја иступила против Велике Британије и Француске, односно против политике подршке робовласничком систему и државама које су се за то залагале.
Иначе, руски морнари су се изузетно добро понели, а Американци су то дуго памтили, поготову на западу земље, јер је у том тренутку у Сан Франциску избио огроман пожар. Наиме, у ноћи тог 23. октобра 1863. године букнуо је пожар који је претио да сравни цео град са земљом. Ватрогасци нису успевали да изађу на крај са ватром, а покварило се и неколико битних ручних пумпи за воду.
Међутим, у том тренутку на чамцима је пристигло 400 руских морнара који су са собом понели сву опрему за гашење пожара коју су имали на бродовима. Они су свим снагама помагали америчким ватрогасцима, те су заједничким напорима успели да локализују ватру и на крају и да је угасе.
У борбама против пожара је погинуло шест руских морнара, међу којима и адмирал Андреј Попов. Он је предводио ту пацифичку ескадрилу сачињену од четири корвете — „Богатир“, „Калевала“, „Ринда“, „Нови“ и два клипера — „Абрек“ и „Гајдамак“. Морнари су потом сахрањени на гробљу на Мер Ајленду, где им се и дан-данас сваке године одаје пошта.

„Јасно је да је било различитих ситуација, али то што су руски морнари учествовали у гашењу великог пожара у Сан Франциску и том приликом били у интензивном контакту са локалним становништвом — то је историјска чињеница, али и драга успомена која се преноси на нове генерације међу Американцима. И у Њујорку и Сан Франциску памте ове догађаје. И у школама се помиње, мада не превише детаљно“, оцењује он.

Но, вратимо се на даљи развој грађанског рата. Управо се те 1863. године догодила и једна од највећих и најкрвавијих битака —Битка код Гетисбурга. Битка се завршила неуспехом снага Југа под командом генерала Роберта Лија, једног од најзначајнијих војних заповедника у историји САД, и сматра се прекретницом рата, оцењује Кубишкин.
После тога се, наставља он, ток рата значајно променио — северњаци су кренули ка југу да би 1865. године јужњаци су били приморани на капитулацију. 
„Руска ескадрила је својим присуством спречила Британце да посредно достављају помоћ јужњацима и да организују блокаду лука. То је веома важан фактор, а Руси су, ако не спасли, онда макар у великој мери подржали Федералну владу и то у кључном тренутку, што је потом отворено признао и сам председник САД Абрахам Линколн“, закључује Кубишкин.

***
Спутњик

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗИДАЊЕ СКАДРА

Град градила три брата рођена, До три брата, три Мрњавчевића: Једно беше Вукашине краље, Друго бјеше Угљеша војвода, Треће бјеше Мрњавчевић Гојко; Град градили Скадар на Бојани, Град градили три године дана, Три године са триста мајстора; Не могаше темељ подигнути, А камои саградити града: Што мајстори за дан га саграде, То све вила за ноћ обаљује. Кад настала година четврта, Тада виче са планине вила: "Не мучи се, Вукашине краље, Не мучи се и не харчи блага! Не мож, краље, темељ подигнути, А камоли саградити града, Док не нађеш два слична имена, Док ненађеш Стојуи Стојана, А обоје братаи сестрицу, Да зазиђеш кули у темеља: Тако ће се темељ обдржати, И тако ћеш саградити града." Кад то зачу Вукашине краље, Он дозива слугу Десимира: "Десимире, моје чедо драго, Досад си ми био вјерна слуга, А одсаде моје чедо драго! Хватај, сине, коње у хинтове, И понеси шест товара блага; Иди, сине, преко б'јела св'јета, Те ти тражи, сине, Стоју и Стојана, А обоје брата и се...

КАКО ЈЕ ГАРДА ЦАРА ДУШАНА потукла Албанце

Цар Душан је био висок око 2,14 метара. По налогу Синода Српске православне цркве, Атанасије Јевтић са комисијом, отишао је у цркву Светог Марка у Београду и отворио кивот у коме лежи Душаново тело. После мерења дошли су до сазнања да је Цар Душан био огроман човек. Интересанто је рећи да је Душан био велик и турнирски борац. Није пропуштао витешке двобоје и увек је побеђивао. Имао је личну гарду састављену од ратника из целе Европе, од којих је сваки био висок преко два метра. Гарду је сачињавао 101 човек и сви су били преко два метра, што сведоче многи историјски документи. Само је један од њих био је виши од свих. Једини који је смео да буде виши и од Душана Силног био је – Душанов барјактар. Велико изненађење је сам ратни барјак, који је такође остављен на Хиландару. Барјак је троугаоног облика димензија три метара са 4,5, од осам слојева тешке свиле, на врху је велики крст тежак четири и по килограма. Такав барјак треба носити у левој руци, док у десној треба носи...

МАНАСТИР ПРЕКОПЕЧА - ХРАМ ПРАВЕДНОГ ЈОВА

Данашњи  манастир  је подигнут на остацима некадашње  цркве  у Прекопачи, за коју нема поузданих података о постојању. Међутим, сачувано је предање о  Јову Синаит у  који је живео у Прекопечи код Крагујевца више  Драче . Ту је умро и сахрањен. У науци се овај синаитски  монах  повезује са познатим преписивачем старих рукописа Јовом који је живео у  манастиру Хиландару  током треће четвртине  14. века .  Мошти  овог подвижника склоњене су у  манастир Драчу , а његов гроб био је изузетно поштован у народу. Верује се да је средњовековни манастир постојао до краја  18. века , када су га, током  Кочине крајине , уништили  Турци . Подизање новог манастира почело је  1988 . године, да би до данас били саграђени једнобродна црква у  рашком стилу  и двоспратни  конак . У манастиру живе: монахиња Михаила (Враголић) старешина  манастира, монахиња Урила (Враголић). Манастир П...